Aké staré sú naše artérie? Dá sa zmerať Arteriálny vek? A čo to vôbec je?

Sme takí starí, aké sú naše artérie. Náš vek je mnohokrát určený nie len podľa počtu rokov, ktoré sme prežili, ale aj stavom našeho zdravia. Jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú náš vek a celkové zdravie, sú naše artérie. Tieto dôležité cievy nesú krv z nášho srdca do ostatných častí tela a ich správne fungovanie je kľúčové pre udržanie našej celkovej pohody a vitality.

Je známe, že s vekom sa stav našich artérií mení. Keď sme mladí, naše artérie sú elastické a schopné sa pružne rozťahovať a zúžiť podľa potreby. Táto schopnosť umožňuje optimálny prietok krvi a pružnú reakciu na zvýšenú alebo zníženú fyzickú aktivitu. Avšak s postupom času dochádza k tvorbe plakov cholesterolu a iných usadenín na stenách artérií, čo vedie k ich zhrubnutiu a strate elasticity.

Tento proces nazývaný ateroskleróza môže viesť k zúženiu alebo úplnému zablokovaniu artérií, čo môže mať za následok kardiovaskulárne choroby ako srdcový infarkt alebo mozgovú mŕtvicu. Preto je dôležité udržiavať zdravý životný štýl a dbať na správnu výživu, pohyb a kontrolu krvného tlaku a hladiny cholesterolu.

Dá sa zmerať arteriálny vek ?

Okrem veku ovplyvňujú stav našich artérií aj genetické faktory, životný štýl a prítomnosť chronických ochorení ako je napríklad hypertenzia, cukrovka alebo obezita. Tieto faktory môžu urýchliť proces aterosklerózy a zvýšiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Preto je dôležité podstúpiť pravidelné medicínske vyšetrenia a monitorovať stav svojich artérií aj v prípade, že nemáme žiadne príznaky srdcových problémov. Jedným z medicínskych vyšetrení, je vyšetrenie prístrojom Arteriografom, ktorý odhaľuje riziko. kardiovaskulárnych ochorení už v počiatočnej fáze, kedy je ešte priestor na zvrátenie začínajúceho problému.

Náš vek môže mať teda priamy vplyv na stav našich artérií a zdravie našeho srdca a celej cievnej sústavy. Preto je dôležité dbať na preventívne opatrenia a starostlivosť o svoje cievy už od mladého veku. Zdravá a vyvážená strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty a nenasýtené mastné kyseliny je základom pre udržanie optimálnej hmotnosti, hladiny krvného tlaku a cholesterolu.

Pohybová aktivita a cvičenie prispievajú k posilneniu svalov a udržaniu optimálnej váhy, čím sa znižuje riziko vzniku obezity a kardiovaskulárnych chorôb. Pravidelné meranie hladiny krvného tlaku, cholesterolu a krvného cukru vás môže včas upozorniť na prítomnosť rizikových faktorov a umožniť rýchlu reakciu a preventívne opatrenia.

Okrem týchto opatrení môžete tiež podstúpiť špeciálne vyšetrenia ako je napríklad vyšetrenie Arteriografom, ktoré poskytnú podrobnejší obraz o stave vašich artérií a prítomnosti aterosklerotických plakov. Ďalšími alternatívnymi metódami na prevenciu a liečbu ochorení cievnej sústavy sú napríklad akupunktúra, reflexná masáž alebo liečba bylinkami a prírodnými prípravkami.

Najdôležitejšia je investícia do zdravia!

Vek našich artérií nemusí byť determinovaný len počtom našich rokov, ale aj naším zdravotným stavom a životným štýlom. Dbajte na svoje cievy a srdce a investujte do svojho zdravia už dnes! Sme tak starí, aké sú naše artérie, ale nezabudnite, že je v našej moci ovplyvniť ich stav a udržať si dlhú a zdravú životnú púť.

Sme takí staríí aké sú naše artérie.